DEPOSILIN 600.000/300.000/300.000 IU ENJEKSIYONLUK COZELTI HAZIRLAMAK ICIN TOZ (1 FLAKON)

İlaç Bilgileri
J01CE30
49,01 TL
8699508270378
Beyaz Reçete
B  

DEPOSILIN 6.3.3 IU flakon Dikkat edilmesi gerekenler

DEPOSİLİN kas içine enjeksiyonla uygulanır.

Yanlışlıkla damar içine uygulanması sonucu kalp-solunum durması ve ölüm bildirilmiştir.

Uygulamayı bir sağlık personeli yapmalıdır. İlacı kendi kendinize uygulamayınız.

DEPOSİLİN’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer:

 • Penisilinlere karşı alerjiniz veya dayanıksızlığınız var ise,
 • Prokain maddesine karşı alerjiniz veya dayanıksızlığınız var ise.

DEPOSİLİN’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer:

 • Daha önce penisilin alerjisi, sefalosporinler denilen antibiyotik grubundan bir ilaca karşı      alerji veya herhangi başka bir maddeye karşı alerji geçirdiyseniz ya da astımınız varsa          DEPOSİLİN kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz, çünkü penisilin tedavisi     sırasında ciddi ve bazen hayatı tehdit edici şiddette alerjik reaksiyonlar ortaya    çıkabilmektedir.
 • DEPOSİLİN kullanırken veya kullandıktan haftalar sonra sizde ishal gelişirse derhal   doktorunuza başvurmalısınız. DEPOSİLİN dahil olmak üzere hemen hemen tüm          antibiyotikler “psödomembranöz kolit” denilen ciddi bir bağırsak iltihabına neden  olabilmektedir. Bu durumun en önemli belirtisi ishaldir.
  • Böbrek fonksiyonlarınızda bozukluk varsa yüksek dozlarda penisilin sinir sistemi uyarılarına, istemsiz kasılmalara ve komaya neden olabilir. Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız var ise doktorunuza söylemelisiniz.
 • Antibiyotik ile temas eden kişilerde ciltte hassasiyet ortaya çıkabilir ve bu nedenle madde    ile temastan kaçınmalısınız.
  •  DEPOSİLİN atardamar veya sinir içine veya yakınına enjekte edilmez. Kazaen damar içine uygulama sonucu kalıcı ve ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu nedenle ilacın bir sağlık personeli tarafından uygulanması gerekmektedir. DEPOSİLİN’i kendi kendinize uygulamayınız.
  • Bazı enfeksiyonlarda tedavi sonunda doktorunuz durumunuzu değerlendirmek için örnek alınarak (kültür) tahlil yapılmasını isteyebilir. Böyle bir durumda tahlili yaptırmayı ihmal etmeyiniz.
  • Uzun süre DEPOSİLİN kullanıldığında, DEPOSİLİN’in etkili olmadığı bazı enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları gelişebilmektedir. Eğer DEPOSİLİN kullanırken mantar enfeksiyonu veya yeni bir başka enfeksiyon gelişirse doktorunuz size uygun başka bir tedavi verecektir.
 • DEPOSİLİN bazı tahlillerde yanlış sonuç alınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle        herhangi bir kan veya idrar tahlili yaptırmadan önce DEPOSİLİN kullandığınızı          doktorunuza söylemelisiniz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

DEPOSİLİN’in yiyecek ve içecek ile kullanılması:

Kullanım yolu nedeniyle yiyecek ve içecekler ile etkileşimi yoktur.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

DEPOSİLİN’in hamilelikte kullanımına ilişkin yeterli bilgi yoktur. Doktorunuz hamileliğiniz sırasında DEPOSİLİN kullanıp kullanmamanız gerektiğine karar verecektir.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

DEPOSİLİN anne sütüne geçmektedir. Doktorunuz tedavi sırasında bebeğinizi emzirip emzirmemenize karar verecektir.

Araç ve makine kullanımı

DEPOSİLİN’in araç ve makine kullanımı üzerine etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

DEPOSİLİN’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Bu tıbbi ürün her bir flakonda 1 mmol’den (23 mg) daha az sodyum ihtiva eder; yani bu dozda, sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız DEPOSİLİN kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.

 • DEPOSİLİN tetrasiklin grubu antibiyotikler ile birlikte kullanıldığında etkisi  azalmaktadır.
  • DEPOSİLİN probenesid (genellikle gut tedavisinde kullanılan ilaç) ile birlikte kullanıldığında DEPOSİLİN’in etki süresi uzamaktadır.
 • DEPOSİLİN ile birlikte ağızdan alınan doğum kontrol ilaçları kullanılırsa istenmeyen gebelikler oluşabilir. Tedaviniz sırasında ek bir korunma yöntemi (kondom gibi)      kullanmalısınız.
 • DEPOSİLİN, metotreksat içeren ilaçlar ile birlikte kullanıldığında metotreksatın zararlı etkilerinde artış olabilmektedir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

DEPOSILIN 600.000/300.000/300.000 IU ENJEKSIYONLUK COZELTI HAZIRLAMAK ICIN TOZ (1 FLAKON)

Yan Etki Bildir