ENDOFALK KLASIK TOZ 8 SASE

İlaç Bilgileri
A06AD65
159,39 TL
8699543250052
Beyaz Reçete
C  

ENDOFALK ŞASE, etken madde olarak Macrogol+sodyum Klorur+sodyum Bikarbonat+potasyum Klorur içeren bir ilaçtır. ENDOFALK ŞASE Ali Raif İlaç Sanayi A.Ş  tarafından üretilmekte olup 8699543250052 barkod numarası ile piyasaya sunulmuştur. Beyaz Reçete ile satışı yapılmaktadır. ENDOFALK ŞASE güncel satış fiyatı 159.39 TL'dir. Gebelik kategorisi C 'dir.

ENDOFALK ŞASE nedir ne işe yarar ve endikasyonları

Kolonoskopi öncesinde bağırsak temizliği için kullanılır. 

Pozoloji ve uygulama şekli 

Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi:

Bağırsakların tamamen yıkanması için 3 ya da maksimum 4 litre ENDOFALK® solüsyonu içilmelidir. Bir saşe ½ litre solüsyona karşılık gelmektedir. 

Solüsyon, rektal atık temiz renkte çıkana kadar her 10 dakikada 200-300 ml ölçeklerde içilir.

Solüsyon genellikle, incelemeden önceki 4 saatlik bir zaman dilimi içinde kullanılır. Toplam gerekli miktar inceleme öncesindeki gece veya bir kısmı inceleme öncesindeki gece, diğer kısmı incelemenin yapılacağı günün sabahında olmak üzere bölünerek de alınabilir. Hastalar ENDOFALK®  içmeden 2-3 saat önceden itibaren inceleme bitene dek katı gıda almamalıdır. 

Uygulama şekli:

ENDOFALK®, kullanmadan hemen önce hazırlanmalıdır. 500 ml ılık suda 1 saşenin içeriği çözülür. Bu şekilde 3-4 litre solüsyon hazırlanır. 1 saşe ENDOFALK®  ½ litre solüsyona karşılık geldiğinden dolayı 3-4 litre solüsyon hazırlamak için 6 – 8 saşe gereklidir. Kullanıma hazır solüsyonu serin tutmak için buzdolabına konulabilir. Bu solüsyon soğutulduğunda, içimi daha iyi olmaktadır.

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:

Karaciğer/Böbrek yetmezliği:

ENDOFALK®, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ya da ciddi dehidratasyonu olan hastalarda güvenirliliği yeterince çalışılmadığından kullanılmamalıdır.  

Pediyatrik popülasyon:

ENDOFALK®, çocuklarda kullanım güvenirliği ile ilgili yeterli çalışma yapılmadığından bu yaş grubundakilerde kullanılmamalıdır.

Geriyatrik popülasyon

Yaşlılarda tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır. 

Kontrendikasyonlar

Aşağıdaki hastalarda ENDOFALK®’ın kullanımı kontrendikedir:

  • İleus ve ileus şüphesi olan hastalarda,
  • Gastrointestinal tıkanıklık ya da perforasyon, gastrointestinal perforasyon riski,
  • Şiddetli aktif kolit,
  • Toksik megakolon,
  • Mide boşalma bozuklukları,
  • Etkin maddelere, diğer makrogollere veya içerdiğindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılık

ENDOFALK® bilinçsiz veya bilinci bulanık, aspirasyon ya da regürjitasyon eğilimi olan ve genel güçsüzlüğü veya bozulmuş yutma refleksi olan hastalarda kullanılmamalıdır. 

ENDOFALK KLASIK TOZ 8 SASE

Yan Etki Bildir