ASACOL 4 G/100 ML REKTAL SUSPANSIYON (7 ADET)

İlaç Bilgileri
Mesalazin
A07EC02
203,95 TL
8699586912047
Beyaz Reçete
B  

ASACOL 4 G/100 ML REKTAL SUSPANSIYON (7 ADET), etken madde olarak Mesalazin içeren bir ilaçtır. ASACOL 4 G/100 ML REKTAL SUSPANSIYON (7 ADET) Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş. (EİP) tarafından üretilmekte olup 8699586912047 barkod numarası ile piyasaya sunulmuştur. Beyaz Reçete ile satışı yapılmaktadır. ASACOL 4 G/100 ML REKTAL SUSPANSIYON (7 ADET) güncel satış fiyatı 203.95 TL'dir. Gebelik kategorisi B 'dir.

Endikasyonları

Enemalar, ülseratif kolitte, proktit, proktosigmoidit ve sol taraflı kolitin tedavisinde kullanılır. Daha ciddi yaygın hastalıkta ve yalnız oral tedaviye yavaş cevap veren vakalarda enema tabletle birlikte kullanılabilir. 

Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi: 

Rektal yol ile uygulanır. 

Enema formu sadece rektal uygulama içindir, yutulmamalıdır. 

Proktit, proktosigmoidit ve sol taraflı kolitte düzelme sağlanması için yetişkinlerde günlük doz 4 g/100 ml olup, gece defekasyondan sonra uygulanır. 

Uygulama şekli: 

Enema uygulanmadan önce, plastik şişe vücut ısısına gelmesi için 10 dakika kadar hafif sıcak suya tutularak ısıtılmalıdır. Uygulamadan önce plastik şişe iyice çalkalanmalıdır. 

Kullanıma hazırlamak için şişenin kapağı çıkarılıp, aplikatörün takılması gerekir. Aplikatörün ucu vazelinlenebilir. Uygulama için, hasta vücudunun sol yan tarafı üzerine uzanmalı, sol bacağını uzatıp, sağ bacağını karnına doğru çekerek bükmelidir. Bu pozisyonda iken aplikatör rektuma yerleştirilir ve şişe yavaşça sıkılarak içeriğin rektuma akışı sağlanır. Daha sonra şişe sıkılmaya devam edilirken aplikatör rektumdan çıkarılır. Hastanın uygulama pozisyonunu bozmadan 5-10 dakika boyunca beklemesi ve sonrasında aynı pozisyonda sağ tarafa dönüp 5-10 dakika daha beklemesi önerilir. Mümkünse uygulamadan sonra sabaha kadar hastanın defekasyondan kaçınması önerilir. 

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler: 

Böbrek/Karaciğer yetmezliği: 

Böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda ASACOL kullanırken hastaların yakın takibi önerilir. 

Pediyatrik popülasyon: 

Çocuklarda kullanıma ilişkin bilgiler sınırlı olduğundan kullanımı önerilmemektedir. 

Geriyatrik popülasyon: 

İleri derecede renal yetmezlik olmadığı sürece yaşlılarda normal erişkin dozu kullanılabilir. 

ASACOL 4 G/100 ML REKTAL SUSPANSIYON (7 ADET)

Yan Etki Bildir