AQUA-CARBO 50 G/240 ML KULLANIMA HAZIR SULU AKTIF KARBON ICEREN SUSPANSIYON

İlaç Bilgileri
Aktif Karbon
A07BA01
154,18 TL
8698622700310
Beyaz Reçete
C  

AQUA-CARBO 50 G süspansiyon, etken madde olarak Aktif Karbon içeren bir ilaçtır. AQUA-CARBO 50 G süspansiyon Avicenna Farma Dış Tic. Ve Paz. A Ş tarafından üretilmekte olup 8698622700310 barkod numarası ile piyasaya sunulmuştur. Beyaz Reçete ile satışı yapılmaktadır. AQUA-CARBO 50 G/240 ML KULLANIMA HAZIR SULU AKTIF KARBON ICEREN SUSPANSIYON güncel satış fiyatı 154.18 TL'dir. Gebelik kategorisi C 'dir.

Endikasyonları

AQUA-CARBO, ilaç zehirlenmelerinde ya da ilaçların oral yoldan aşırı doz alınması
durumlarında mide-barsak sistemindeki zehirli maddelerin adsorbe edilmesinde endikedir

Pozoloji ve uygulama şekli

Pozoloji:

AQUA-CARBO, zehirlenme sonrası mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır.

En düşük tedavi edici doz, genellikle vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gram dır.

Bir zehirlenme olayında hastanın kurtulabilmesi için uygulanması gereken en düşük tedavi edici dozlar aşağıda belirtilmiştir:

Yetişkinler için: 50-100 gram AQUA CARBO (240-480 ml) 1-12 yaş için: 25-50 gram AQUA CARBO (120-240 ml)

Uygulama sıklığı ve süresi:

Etkin maddesini zamanla yavaş yavaş salan ilaçlarla oluşmuş zehirlenmelerde tekrarlı doz uygulamaları zorunlu hale gelebilir.Tekrarlı dozlar doktorun tavsiye edeceği şekilde en az 4-6 saatte bir kullanılır.

Uygulama şekli:

AQUA-CARBO kullanılmadan önce tüp avuç içerisinde sıkılıp, yoğrulup, kuvvetlice çalkalanır.Böylece düzgün bir karışım sağlanacaktır.Daha sonra tüpün ağzı kesilir.

Eğer mide veya burun-mide sondası yardımı ile verilecekse; AQUA-CARBO tüpünün konik ağzı paketin içindeki adaptörlerden biri kullanılarak doğrudan sondaya bağlanır ve tüp sıkılır.

Eğer ağız yolundan normal bir şekilde içirilecekse veya içilecekse; AQUA-CARBO bir bardağa veya kaba sıkılarak boşaltılır. Sonra normal olarak ağızdan içilir.

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:

Böbrek / Karaciğer yetmezliği: AQUA-CARBO’ nun böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalardaki güvenilirliği ve etkinliği incelenmemiştir.

Pediyatrik popülasyon: AQUA-CARBO’nun 12 aydan küçük bebeklerde (1 yaş altı) güvenilirliği ve etkinliği incelenmemiştir. Özellikle çocuk hastalarda (1-12 yaş arası) AQUA-CARBO’nun sorbitolle birlikte kullanımı şiddetli dehidratasyona sebep olur.

Kontrendikasyonlar

Aktif karbon veya bileşimindeki maddelere karşı alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.


Yan Etki Bildir